Skip to content

December 9, 2010

Feist – The Reminder

Feist - The Reminder

Feist - The Reminder

Feist : Gönlü kırık, sesine tutkal, sözlerine yalınlık karışmış doğal insan.

Bir arkadaşın tavsiyesiyle dinlemeye başladığım nam-i diğer Leslie Feist ilk baslarda tarzım dışında gibi gelse de bir sure sonra dinlemekten kendini alamadığım birini dönüştü. Her ne kadar şarkıları söylerken ses tonundan ve tarzından dolayı bazen ne dediğini anlamasam da, bu sesine tutkal karışmış, sözleri birbirine yapıştırıp söyleyen kadını çok sevdim. Albümün tüm parçalarını sevdiğimi söyleyemem ama üzerimde kalıcı etkiler bırakan en azından bir şarkisi olduğunu biliyorum: Limit To Your Love

Sözlerini aşağıda okuyabileceğiniz bu şarkıda özetle hitap ettiği insana, hitap ettiği insanın sahip olduğu (veya olamadığı) aşkın limitleri olduğundan, buna rağmen verdiği sıkıntıların hoşuna gittiğinden ve kendi aşkının limitsiz olduğundan bahsetmiştir. Fakat şarkıda anlattığı duygular sözlerle bu kadar kolay ifade edilecek değil çünkü insani derin derin düşündüren bir gerçeklik, yaşanmışlık görüyorum. Öncelikle şarkının sözlerine kulak verince ezber bozan ve üzerinde bayağı bir düşünmemi sağlayan (benim de ezberimi bozdu tabi) “Like a map with no ocean” dizesinden bahsetmek istiyorum. Dize diyorum çünkü bu şarkı bir şiirdir de ayni zamanda, en azından çoğu şarkıda olmayan derinlik mevzusu bu şarkıda var ve şiiri anımsatmaktadır, o yüzden şiir terminolojisini kullanmaktan çekinmeyeceğim. “Like a map with no ocean” dizesini somut olarak ‘susuz, kuru olma’ olarak algıladım önce fakat başka bir arkadaşımın bunu ‘derinlik’ ile bağdaştırması bana daha mantıklı geldi.

Şarkıya ismini veren dize ise beni epey şaşırtmıştı: “There’s a limit to your love”. Bir insanın aklına bu cümle nasıl gelebilirdi, bir insana aşkının sinirli olduğunu, ağlamadan, sızlamadan sitem etmeyi, neredeyse hakarete varabilecek bu denli ağır ama yüzde yüz gerçekçi lafı söylemeyi ne tetiklemiş olabilirdi. Böyle durumlarda empati kurmaya ve anlamaya çalışırım, sebep sonuç ilişkisi kurmaya hatta bazen matematiksel düşünmeye baslarım. Bu sayede şarkıyı bütün olarak anlar ve belki de sanatçının gurur duyacağı bir dinleyici olurum. Dolayısıyla bazen önemli gözükmeyen dizelere gereğinden fazla anlam yükler ve belki de sanatçının kendisine bir cümleden dolayı aşık olabilirim. Ayni mantıkla, şarkının hazırlıklarını bir önceki kıtalarda yaptığı en vurucu cümlesinin “There’s a limit to you care” olduğunu düşünmekteyim. Önce “love” olan yaygın kelimeyi kullanıp duyguların limitlerinin nasıl bir şey olduğuna dair daha kolay anlaşılabilecek bir konsept oluşturdu, sonra da hazırlığını yaptığı konsepte çok kullanılmayan “care” kelimesini ekleyerek demek istediğini tamimiyle ifade etmiştir. Burada bahsedilen “care” kelimesi aslında İngilizcede var olmayan “sevgi” kelimesine eşdeğer nitelikte. Bir insanın aşkı sinirli olabilir, çünkü ask dediğimiz heyecan, telaş, düşünceleri ve duyguları elde tutamama durumu gibi duygulardan ibarettir. Bir insan aşık olduğunda yeteri kadar heyecan duymuyor veya telaşlanmıyorsa aşkının sinirli olduğundan bahsedebiliriz ya da en kotu ihtimalle adrenalin hormonunda bir bozukluk var ve yeteri kadar salgılanmıyordur. Halbuki “care” yani sevgi bu ihtimallerden bağımsız, yerleşik bir duygudur. Siz annenizi hasta olsanız da, kızgın ve öfkeli olsanız da, hayattan bıkkın olsanız da seversiniz, sevgi tetiksel duygulardan bağımsız ve yerleşik bir duygudur. Dolayısı ile bir insana sevgisinin sinirli olduğundan bahsetmek (bence kesinlikle bir hakarettir ve hemen ayrılması lazım), bütün ihtimalleri ortadan kaldırıyor ve demek istediğini doğrudan soyluyordur.

Hanımefendiyi bana aşık ettiren cümlelerse buradan sonra başlıyor:

Love love love
This dream of going upstream
Love love love
The trouble that you give me
….

Because there is no limit
There’s no limit
No limit no limit no limit
Limit to my love

Burada da “sen ne kadar sevgisizsen ve ne kadar yüzeysel sevsen de benim hoşuma giden aşkın problemleriyle uğraşmak, aşık olma durumunda bulunmaktır çünkü benim aşkımın, benim sevgimin limiti yoktur” vurgusudur. Sahi, kaldı mi böyle kızlar?

Feist – Limit To Your Love Lyrics

Clouds part
Just to give us a little sun
There’s a limit to your love
Like a waterfall in slow motion
Like a map with no ocean
There’s a limit to your love
Your love, your love, your love
There’s a limit to you care
So carelessly there
Is it truth or dare
There’s a limit to your care
Love love love
This dream of going upstream
Love love love
The trouble that you give me
I know I know I know
That only I can save me
I go I go I go
Right down the road
There’s a limit to your love
Like a waterfall in slow motion
Like a map with no ocean
There’s a limit to your love
Your love your love your love
I can’t read your smile
It should be written on your face
I’m piecing it together
There’s something out of place
Oh
Love love love
This dream of going upstream
Love love love
All the trouble that you give me
I know I know I know
That only I can save me
I go I go I go
Out on the road
Because there is no limit
There’s no limit
No limit no limit no limit
Limit to my love

Read more from Müzik

Leave a Reply