Skip to content

December 9, 2010

Norah Jones – The Fall

1. Chasing Pirates (Norah Jones)
2. Even Though (Norah Jones/Jesse Harris)
3. Light As a Feather (Norah Jones/Ryan Adams)
4. Young Blood (Norah Jones/Mike Martin)
5. I Wouldn’t Need You (Norah Jones)
6. Waiting (Norah Jones)
7. It’s Gonna Be (Norah Jones)
8. You’ve Ruined Me (Norah Jones)
9. Back To Manhattan (Norah Jones)
10. Stuck (Norah Jones/Will Sheff)
11. December (Norah Jones)
12. Tell Yer Mama (Norah Jones/Jesse Harris/Richard Julian)
13. Man Of The Hour (Norah Jones)

Produced, Recorded & Mixed by Jacquire King

Sonunda beklenen Norah Jones albümü piyasaya çıktı ve npr.com’dan ücretsiz dinleme imkanım oldu. Favori parçalarım arasında Chasing Pirates ve Back to Manhatten var şimdillik, tüm albüm şarkılarının 1 ay içerisinde favorim olacağından da şüphem yok. Eski albümlerinde olup da bu albümde daha da belirginleşen kadifemsi sesi bana şarkı söylerken ne kadar da keyif aldığını anlatıyor. Ayrıca sesinde biraz isyan ve biraz da umursamazlık seziyorum; ki zaten öyle bir tarzı var ki sanki “bakın ben öyle sanat yapmak için kendimi zorlayıp çeşitli hallere sokamam, öyle yaptığım şeyin illa da sanat değeri taşıması gerekmiyor, öyle bir kaygım da yok” diyor gibi. Bir de “Fakat elimden gelenin en iyisini en gerçekçi ve en doğal haliyle yansıtmaya çalışıyorum” diyor. Dinlerken de bunları duyar gibi oluyorsunuz, öyle sanat eseri olsun, yıllarca dinlensin, klasik olsun, her dinleyen ayrı bir tat alsın kaygısı yok; olduğunca doğal söylüyor şarkılarını.

Norah Jones - The Fall image1

Norah Jones - The Fall image1

Bu durum sanat severleri de rahatsız etmiyor çünkğ doğallığın ve sanatın kesiştiği o kadar çok yer var ki, aslında Norah bu harekette bulunarak fark etmeden o yerlerden birine denk düşüyordur. Son zamanlardaki ürünlerde doğallığın teknolojik kirlenmeden epey payını aldığını göz önünde bulundurursak, belki yine Grammy kazandırmaz ama albümün güzelliğine güzellik kattığı aşikar.

Norah Jones - The Fall image2

Norah Jones - The Fall image2

Bu albüm hakkındaki son saptamam ise, albümün aorasından kaynaklanan bir boşvermişlik ve aynı zamanda bir dinginliğin var olması. Bu albüm öyle köşede dursun, ben yalnızca rahatlık ve dinginliğe ihtiyacım olduğu zaman bu albümü alıp baştan sona dinleyecem sonra tekrar kartonetine koyacam. Sadeliğe, doğallığa, paklığa ihtiyaç olduğunda başucu albümü…

Read more from Müzik

Leave a Reply