Skip to content

December 24, 2010

Nietzsche Söyledikçe

Nietzche Ağladığında

Öncelikle Nietzsche’yi doğru yazdığımdan dolayı çok mutlu olduğumu belirtmek isterim 🙂

Nietzche Ağladığında (When Nietzche Wept) kitabını okumaya başlamamla, kitaba tutulmam bir oldu. Kitapla ilgili eleştiriyi ancak bundan 10 sene sonra yapabilirim ama en azından vurucu cümleleri farkettikçe hatırladığım kadarını paylaşabileceğimi düşündüm.

“Ölümün son iyiliği, bir daha ölümün olmamasıdır”

“Sizden iyileştirmenizi istediğim Nietzsche’nin bedeni değil, ümitsizliğidir”

“Pandora’nın kutusu açılıp, Zeus’un içinde sakladığı bütün kötülükler dünyaya saçıldığı zaman, orada son bir kötülük kaldığından kimsenin haberi olmamıştı: Ümit.”

“Bazen baş ağrılarımın, beynimdeki doğum sancıları olduğunu düşünüyorum” (Kitap boyunca bu cümleyi anımsadım, favori cümlem, mükemmel metafor)

Her seyin derinine inmek: bu zahmetli bir özellik. İnsanın gözlerini hep yorar ve sonunda insan isteyebileceginden çok daha fazlasını bulur. Sf 99

Hepimiz bazen birileriyle o kadar yakınlaşırız ki dostluğumuzu veya kardesligmizi hiçbir şey engelleniyormuş gibi görünür; bizi ayıran kucucuk bir köprü vardır hepsi o kadar. Ama tam sen bu köprüye adım atacakken sana su soruyu sorsam: “bu köprüyü geçip bana gelir mısın?” iste o anda artık bunu istemeyiverirsin; sorumu tekrarlarsak öylece suskun kalırsın. P andan iibaren aramıza daglar ve azginnegirler girer; bizi ayıran ve birbirimize vyabancilastirwn duvarlar bitiverir önümüzde ve birarwya gelmek istesek de artık yapamayız. Ama o kucucuk köprüyü düşündüğünde, sözcüklere sigmayaqk kadar buyuverir gözünde; yutkunur ve sasakalirsin. Sf.99 (son cümleyi anlamadım)

Ahlaki neşter sf.100

Şu da çok ilginç, bana çok dinsel bir cümle gibi geldi sokak sokak dolaşıp Tanrı öldü diyen bir adam için: “Hayalinde bir süpürge kaptı ve bütün cinsel düşünceleri sildi süpürdü”

Şu cümleleri ise anlamadım:

“Düşünceler, duygularımızın gölgesidir; ama her zaman daha karanlık, daha boş ve daha sade.” Sayfa: 100

Kemikleri, eti, bağırsakları ve kan damarlarını kaplayan deri nasıl insan görünümünü katlanabilir hale getiriyorsa, ruhun ajitasyonu ve ihtirası da kibirle kapatılmıştır; kibir, ruhu kaplayan deridir. Sayfa: 101

*Beğenilen cümlelerin yazımı durdurulmuştur. Bir noktadan sonra uzun paragrafları ve her sayfasan bir kaç cümle not etmeye başladığımı farkettim, o yüzden siz kısaca kırın dizinizi alın şu kitabı ve okuyun yoksa kitabın yarısını buraya yazmam gerekecek.

Burada da güzel örnekler görebilirsiniz, hatırlamadıklarımı bu siteden aldım.

Şu da var.

Leave a Reply