Skip to content

January 17, 2011

Curl’de “The system cannot find the file specified” hatası

godaddy ile uzun süredir Curl’de “The system cannot find the file specified” hatası ile ilgili mailleşiyorduk fakat hiçbirinde tatmin edici bir yanıt alamıyor ve her seferinde yeni bir sorunla karşılarına çıkıyordum (Bu arada godaddy’den hiçbir şey alınmasını tavsiye etmiyorum, destekleri çok kötü, geç ve yetersiz, bir tek pazarlayıp satmayı biliyorlar ondan sonrasına önem vermiyorlar). Shared Hosting’te paralel işlemleri cURL ile yaparken herhangi bir sorunla karşılaşmamıştım. İşlerimi bitirip Dedicated Server’a atayım derken bir baktım cURL ile paralelleştirdiğim işlemleri gerçekleştiremiyor ve her seferinde “The system cannot find the file specified” hatasını alıyordum. İnernetten bakmadığım kaynak kalmadı ama problem hala devam ediyordu. Sonradan godaddy ile mailleşmelerimizde sorunun Dedicated Server’daki firewall’dan kaynaklandığını gördük. Dedicated server’da site içerisinde, siteden cURL ile dosya çekmek istediğinde firewall’a takılıyor ve hata veriyordu. En sonunda godaddy’nin yardımlarıyla (1 haftalık mailleşmeler sonucunda) /etc/hosts dosyasına internal ip’yi sitelere map ederek, curl’den anasayfaya erişim sağlandığında, /etc/hosts’tan bakıp anasayfaya gidiyor ve artık bahsedilen hatayı vermiyordu.

Sonuç olarak sadece Dedicated Server’da curl ile anasayfayı çekmek isteiynce “The system cannot find the file specified” hatasını alıyorsanız, /etc/hosts dosyasından ilgili değişikliği yapmanız gerekir.

Bu arada şuna da dikkat edin: örneğin    “10.0.0.1       benimsitem.com” olarak eklemişseniz curl de benimsitem.com (www ve http olmadan) çağırmalısınız. Eğer garanti olsun istiyorsanız, hepsini ekleyin ben öyle yaptım.

“10.0.0.1       www.benimsitem.com”

“10.0.0.1       benimsitem.com”

“10.0.0.1       http://benimsitem.com”

“10.0.0.1       http://www.benimsitem.com”

Read more from Bilgisayar

Leave a Reply