Skip to content

January 17, 2011

Nietzche okumasaydım ne okurdum?

Başlığın ironi içerdiğini hemen söyleyeyim. “Nietzche okumasaydım ne okurdum?” başlığını seçme nedenime gelince; yine Nietzche Ağladığında kitabını okurken, sonlara doğru N (kısaca N diyeceğim her seferinde işkence gibi Nietzche yazmaktansa) tedavi kapsamında Breur’a ona sıkıntı veren şeylerin boş şeyler olduğunu anlatmaya çalışmaktadır. Tedavi yöntemi olarak da sıkıntıyı kaldırmamış, onun yerine sıkıntıya değer konulara üzülmesi gerektiğini vurgulamaya çalışmıştır. Yine bu tedavi kapsamında ona ödev olarak bir soruyu düşünmesini vermiştir. Soru da şu şekilde: “Eğer Bertha’yı düşünmüyor olsaydın yerine ne düşünürdün?”.

Bir kere çok acayip bir soru çünkü insan nerden bilebilir ki! Eğer şu an bu postu yazmak için düşünmeseydim ne düşünüyor olurdum mesela? Ne bileyim, herhalde birazdan işten çıkacağımı, eve gitmeden yapmam gereken bir şeyin olup olmadığını kontrol ederdim ama kesin bir yanıt veremezdim. Nereden bilebilirim ki!

Herneyse bana ilham kaynağı olan bu soru sonucunda (cevabını verebildim sanmayın sakın) aklıma acaba şu andaki durumumdan hayal etmesi / tahmin etmesi zor bir durumda olsaydım ne halde olurdum, örneğin gözlerim kör olsaydı bir günüm nasıl geçerdi? Veya hapishanede 10 sene kalmış ve hala 10 senesi olan bir mahkum olsaydım günümü nasıl geçirirdim? Daha da imkansızı eğer bir kadın olarak doğsaydım acaba vaktim nasıl geçerdi(benden de taş gibi hatun olur ha)?

Tabiki bu verdiğim örnekler kesinlikle imkansız değil(sonuncusu dışında) ama en azından o hali yaşamadan anlatılması çok zor olan durumlardır. Örneğin bir mahkumun yapacaklarını filmlerde gördüklerim dışında veya hapse girmiş insanlardan dinlediklerim dışında nereden bilebilirim ki? Kör olma durumu da hakeza.

Sonuç olarak kısa bir yazı dizisi planlıyorum aklıma hayal etmesi güç örnekler geldikçe anlatacağım, sonuçları ben de çok merak ediyorum çünkü mizahi, eğlenceli, ironik ve kimi yerde acınası durumlara gireceğimi tahmin ediyorum.

Hadi bakalım.

Read more from Kitap

Leave a Reply