Skip to content

January 19, 2011

Şarkılara şiirlere girmiş teknoloji

İçinde yeni çıkan teknolojik terimleri bulunduran şarkılar hep kalitesiz veya sanat değeri olmayan şarkılar olur. Öyle olmasa bile en azından insanlarda böyle bir algı olduğunu biliyorum, bende de var elbette hem de fazlasıyla. Şiirin şarkının içine girmemesi gereken kelimeler olduğuna inanırım, örneğin bilgisayar kelimesinin geçtiği bir şiir bence güzel değildir, alış veriş merkezi, tablet, twitter vs.

Bunu düşünürken farkettim ki aslında çoğu şarkıya/şiire girmiş teknolojik terimler var; radyo, telefon, telgraf gibi. Ve bunların hiç yadırgamıyorum nedense. Bknz: Yüreğimin kuşları kondu telgrafın tellerine… veya Eski radyolar gibi çatıya saklanmış aşk… Bence bu aletlerin yeni çıktığı zamanlarda yaşıyor olsaydık muhtelemen şu an bilgisayara karşı verdiğim reaksiyonu o zaman da verirdim ve şu an vermememin sebebi artık o aletlerin nostaljik olduğu veya duygusal bir boyut/anlam ifade edebilecek olgunluğa erişmiş olmaları. Buradan yola çıkarak acaba 20-30 sene sonrasının olgun teknolojik terimleri neler olur diye tahmin etmek istiyorum.

Tahmin ederken de mailbox’ta yeni mailin gözükmesinin, facebook da bildirim gelince gözüken kırmızı rakam işaretininin mutluluk verdiği bir çağda yaşadığımızı göz önünde bulundurmak gerekir 🙂 Baksanıza David Fincher bile Social Network adında bir film çekti.

Tahminlerim şu şekilde:
e-posta / e-mail
internet
bağlantı
android
site
bellek/hafıza
teknoloji
dizüstü
marka
algoritma
mekanizma
veritabanı
paranoyak
makyaj
(google’da en çok aratılan kelimeler gibi durdu)
Şuna da oy verin bari:

Şarkılara / şiirlere her kelime girebilir mi (e-mail, stopaj, manyak)?

View Results

Loading ... Loading ...

Read more from Müzik, Teknoloji

Leave a Reply