Skip to content

August 25, 2013

Reno’ya veda konuşması

Öncelikle bu veda konuşmasını yazılı yapmamın sebebi bunun gelenek olarak yerleşmesini ve Reno’ya veda eden insanların böyle bir hazırlık içerisine girmelerini istememeden kaynaklanıyor. Bunu enaniyet ile ilişkilendirecek kişiler olabilir ama ben bir insanın kendisinden samimi bir şekilde bahsederse, aynı zamanda bütün insanlıktan da bahsedebileceğine inanıyorum çünkü hayatın bu denli karmaşıklığına rağmen hepimizi bağlayan ortak bir kanalın alev alev parıldadığını giderayak farkediyorum. Ayrıca, kişisel bir muhasebe yapıp bunu insanlarla paylaşmanın çok faydalı olduğunu başkalarının muhasebelerini okuyarak öğrendiğim için, belki gidenlerden olarak gelenlerin eksik yaptığımızı düşündüğü noktaları bir nebze de olsa telafi etmiş olurum.

Reno, hem Amerika’ya geldiğim ilk yer olması hasebiyle hem de burada geçirdiğim vaktin benim için hem Akademik anlamda, ki bu noktada Mehmet hocama nasıl teşekkür edecem bilmiyorum hakikaten buradan Mardin’e onu taşısam yine hakkını ödeyemem (gülüşmeler), hem de kişisel gelişim anlamında çok faydalı, çok verimli ve çok eğlenceli geçmiş olması sebebiyle hafızamda hatırlamaktan her zaman mutluluk ve gurur duyacağım bir yer olarak kalacaktır. Elimden gelse her birinize teker teker teşekkür etmek isterim çünkü şu an burada olan herkes bana o kadar iyi davrandı ki, yüzümden eksik olmadığını söylediğiniz gülümsemenin sebebi doğal olarak sizden aldığım sevginin yansımasıydı diyebilirim.

Madem çok memnundun o zaman neden gidiyorsun diye merak edenler olabilir 🙂 Benim için yer değiştirmedeki kıstas, ya da eski dille tebdil-i mekandaki kriterim, yeni yerimde daha iyi işler yapabileceğime olan inancımdır ve kendimi buna inandırdığım için gidiyorum, bakalım zaman ne gösterecek ama inşallah öyledir (ellerini dua edermiş gibi yukarı kaldırır).

Bana öyle geliyor ki, insan bir başkasıyla tanışınca veya başka bir yere taşınınca, yeni tanıdığı şeyleri kendi eski benliğiyle şiddetine göre karıştırır, yoğurur ve sonunda ortaya kendisinin yeni bir karışımını çıkarır. Bu yeni karışıma zaman, kesikler atıp, eklemeler yapıp, sakin duruma getirdikten sonra, o ilk baştaki benlik yenisiyle çok şeffaf bir geçiş yaparak aşama aşama yer değiştirir, tıpkı bir fidanın yeşermesi gibi! İşte ben de Reno’nun, Reno’daki insanların bana kattıklarından ve benden çıkardıklarından hoşnut bir şekilde ayrıldığımı söylemek istiyorum; zira elimizde iki sene önce, ilk geldiğim zamanların videoları olsa hepimizin epey güleceğinden eminim (gülüşler).

Onun dışında Feyzi abinin benden memnuniyetini izahatta ortaya çıkan bir durumdan bahsetmek istiyorum. Şimdi Feyzi abi çok geniş ve zengin bir gönle sahip olduğu için bana bayağı bir methiye dizdi ama şu noktayı kaçırmamak lazım: şartlar ve durumlar bir insanın iyi veya kötü olarak gözükmesinde çok etkili faktörler olabilir. Örneğin, buradaki arkadaşlar belki bana göre biraz daha az çalışkan oldukları için benim normalde göze çarpmayacak özelliklerim sizin gözünüzde büyümüş ve beğeni toplamış oldu. Benzer şekilde, etrafımdaki insanların hepsi inanılmaz çalışkan diyelim ve ben idare eder bir seviyedeyim, belki o zaman size kötü biri olarak gözükecektim. Bu arada siz derken genelden bahsediyorum Feyzi abi, yanlış anlamayın (gülüşler). Demem odur ki, bu kendimden yola çıkarak gözlemlediğim bakış açısı dünyanın her yerinde uygulayabileceğim bir fikir olarak zihnime yerleştı artık, ki bu kendine bakıp çıkarım yapma metodu okuduğumuz kitaplarda sıkça vurgulanıyor, siz de katılıyorsunuzdur. Ve ben Reno’daki vaktimin verimli geçtiğini söylerken kastettiğim tamamiyle bununla alakalı bir durum çünkü kendi günlük/sıradan hayat tecrübemden artık çok daha faydalı/ciddi çıkarımlar yapabilmeye başladım, karmaşık gibi gözüken olayların karmaşasının kendimden kaynaklandığını öğrendim. Burada Murat hocama birçok konuda beni aydınlattığı ve daha önemlisi bana katlandığı için teşekkür etmek istiyorum. O yüzden Reno benim için hayatımda hatırlamaktan hep gurur duyacağım bir basamak olarak kalacaktır.

Insanın bir süreçte geçirdiği değişimleri farketmesi zor bir şey ama elimden geldiğince bu değişimleri bir başlık altında toplamaya çalıştım, bunun hayatın farkındalığı adına faydalı bir çalışma olduğunu düşünüyorum. O yüzden dilerim ki veda yemeklerinde herkes kendisini etkileyen olaylardan, hikayelerden bahsederek dünyanın, belki de kainatın topyekün daha güzel bir yer olmasına katkıda bulunur. Beni uğurlamaya geldiğiniz için çok teşekkür ederim, hakkınızı helal edin, Allah hepinizden razı olsun.

Read more from |Diğer

Leave a Reply